Vuoden 2019 kahvakuulaurheilun kansalliset kilpailut sekä veteraanien SM-kilpailut: Haku on avattu!

Haetaan järjestäjää vuoden 2019 kahvakuulaurheilun kansallisille kilpailuille sekä veteraanien SM-kilpailuille.

Kilpailuissa lajit ovat sääntöjen mukaiset lajit, jotka ovat listattuna alla. Kilpailuissa noudatettavat säännöt ovat Kahvakuulaurheilun kilpailutoiminnan säännöt. Tarkemmat tiedot säännöistä sekä kilpailujen järjestämisestä löytyy alla olevista linkeistä:
Säännöt
Kisajärjestäjän opas

Nostomuodot

 

Suomen painonnostoliiton (SPNL) osuudet kilpailumaksuista vuonna 2019:
SM-kilpailut: 5€ /osallistuja/laji sekä mitalit SPNL kautta 8€/kpl.
Kansalliset kilpailut: 30€ / kilpailu

Hakemusten toimittaminen ja määräpäivä
Haettavat kilpailu        järjestämisajankohta         hakemuksen viimeinen toimituspäivä
Kansalliset/talvi             16.-30.03.2019                  15.01.2019
Kansalliset/syksy           07.-15.09.2019                  15.01.2019
Veteraanien SM             21.-29.09.2019                  15.01.2019

Hakemukset lähetetään kahvakuulaurheilun asiantuntijaryhmälle sähköisesti osoitteeseen kahvakuulavaliokunta@gmail.com​ otsikolla ”Kilpailuhakemus 2019”​. Kilpailuhakemukset on toimitettava yllä mainittuun määräpäivään mennessä. Hakemukset pyritään käsittelemään helmikuun 2018 loppuun mennessä. Mikäli hakija katsoo, että kilpailuhakemus tulisi käsitellä aikaisemmin, asiantuntijaryhmä pyytää hakijaa olemaan pikaisesti yhteydessä asiantuntijaryhmään.

Kaikki kilpailut ovat haettavissa heti ja yhdellä hakemuksella voi hakea useampia kilpailuja. Jos useampia kilpailuja pidetään yhtä aikaa, tämä pitää mainita hakemuksessa. Jos ennalta ilmoitetut ajankohdat eivät ole sopivia, voi seura ehdottaa hakemuksessaan toista ajankohtaa.

SM-kilpailujen hakijoilla on etuoikeus kansallisten kilpailujen järjestämisessä. Mikäli vuoden 2018 SM-kilpailuja hakeneet seurat haluavat hakea kansallisia kilpailuja tai veteraanien SM-kilpailuja, voivat he uusia SM-kilpailuhakemuksensa ilmoittamalla tästä asiantuntijaryhmälle sähköpostitse kilpailuhaun määräpäivään mennessä.

Asiantuntijaryhmä päättää milloin kansallisia kilpailuja järjestetään. Rajoitteina kilpailujen järjestämiselle ovat kansainväliset kilpailut, SM-kilpailut ja muut kansalliset kilpailut tai muut kahvakuulaurheilun kannalta merkittävät tapahtumat. Mikäli jokin seura tai taho haluaa järjestää kansallisen kilpailun samana viikonloppuna toisen, jo vahvistetun kilpailun kanssa, kilpailua ei hyväksytä. Myöskään kilpailujen järjestämistä liian lähellä toisiaan lyhyen ajanjakson sisällä ei hyväksytä.

Hakijaseuran tulee toimittaa asiantuntijaryhmälle hakemus, joka sisältää selvityksen ainakin seuraavista aiheista:

  • Haettava kilpailu / kilpailut
  • Hakevan seuran nimi ja lyhyt kuvaus seurasta
  • Aikaisemmat seuran järjestämät kahvakuulakilpailut
  • Tarkka kilpailupäivämäärä / -päivämäärät
  • Kilpailupaikka (sijainti, yleisöystävällisyys, majoitusmahdollisuudet, yms.)
  • Seuran yhteyshenkilö ja puhelinnumero sekä sähköposti
  • Lisäksi hakemuksessa voi kertoa miksi juuri kyseinen seura olisi sopiva järjestäjä kilpailuille.

 

Oikeudet muutoksiin pidätetään.