jake heke kirjoitti:
Kaartisen Esko ( polvi specialisti Eiran sairaalassa) kertoi mielenkiintoisesta tutkimuksesta. Eturistiside vammojen korjausleikatuilla on enemmän/nopeammin kulumavaivoja kuin ei leikatuilla !

Ihmettelimme molemat ettämiten ihmeessä

Tässä nykyisessä polvitapaturman kierteessä kaikki 4 ortopediä sanoivat ,että polvesi on niin tukeva,että eturistisiteen korjaus ei paranna välttämättä yhtään mitään!

Jos epästabiili,silloin korjausleikkaus paikoillaan . Muuten ei kannata

Kaikki eivät tosiaan tarvitse eturistisidettä ollenkaan. Vetolaatikkotesti kertoo paljon.
Jostain syystä tosiaan nivelrikko kehittyy ACL-korjauksen jälkeen melkein poikkeuksetta. Siksi tuo uusi menetelmä olisi lupaava.
Voiko olla, että jos on aktiivinen liikkuja tai urheilija, niin korjausleikkaus tehdään helpommin? Sellaisella sitten aktiivinen kuormitus jatkuu leikkauksen jälkeen vanhaan malliin ja nivelrikko kehittyy, kun polvi ehkä vähän eri "kulmassa" kuin aiemmin? Jos polvea ei korjata ja potilas vain lopettaa kuormittavan lajin harrastamisen, esim. laskettelun, niin nivelrikkoakaan ei kehity?