Vuoden 2019 kansallisten kilpailujen hakeminen

Kansallisia kilpailuja vuodelle 2019 on haettava niin, että kilpailun järjestävä seura on saanut kahvakuulaurheilun asiantuntijaryhmän hyväksynnän kilpailulle neljä viikkoa ennen kilpailuajankohtaa.

Kilpailuissa lajit ovat sääntöjen mukaiset lajit, jotka ovat listattuna alla. Kilpailuissa noudatettavat säännöt ovat Kahvakuulaurheilun kilpailutoiminnan säännöt. Tarkemmat tiedot säännöistä sekä kilpailujen järjestämisestä löytyy alla olevista linkeistä:
Kahvakuulaurheilun säännöt 2018
Kisajärjestäjän opas

Nostomuodot

Suomen painonnostoliiton (SPNL) osuus kilpailumaksusta vuonna 2019 on 30€ / kilpailu.

Hakemusten toimittaminen
Hakemukset lähetetään kahvakuulaurheilun asiantuntijaryhmälle sähköisesti osoitteeseen kahvakuulavaliokunta@gmail.com​ otsikolla ”Kilpailuhakemus / kansalliset kilpailut 2019”​. Yhdellä hakemuksella voi hakea useampia kilpailuja.

Hakijaseuran tulee toimittaa asiantuntijaryhmälle hakemus, joka sisältää selvityksen ainakin seuraavista aiheista:

  • Haettava kilpailu / kilpailut
  • Hakevan seuran nimi ja lyhyt kuvaus seurasta
  • Aikaisemmat seuran järjestämät kahvakuulakilpailut
  • Tarkka kilpailupäivämäärä / -päivämäärät
  • Kilpailupaikka (sijainti, yleisöystävällisyys, majoitusmahdollisuudet, yms.)
  • Seuran yhteyshenkilö ja puhelinnumero sekä sähköposti
  • Lisäksi hakemuksessa voi kertoa miksi juuri kyseinen seura olisi sopiva järjestäjä kilpailuille.

Asiantuntijaryhmä päättää milloin kansallisia kilpailuja järjestetään. Rajoitteina kilpailujen järjestämiselle ovat kansainväliset kilpailut, SM-kilpailut ja muut kansalliset kilpailut tai muut kahvakuulaurheilun kannalta merkittävät tapahtumat. Mikäli jokin seura tai taho haluaa järjestää kansallisen kilpailun samana viikonloppuna toisen, jo vahvistetun kilpailun kanssa, kilpailua ei hyväksytä. Myöskään kilpailujen järjestämistä liian lähellä toisiaan lyhyen ajanjakson sisällä ei hyväksytä.

Oikeudet muutoksiin pidätetään.