Haetaan järjestäjiä vuoden 2023 kahvakuulaurheilun SM-kilpailuille ja SM-viikolle

Haetaan järjestäjää vuoden 2023 kahvakuulaurheilun SM-kilpailulle. SM-kilpailussa lajit ovat sääntöjen mukaiset. Kilpailuajankohta on 19.2.-19.3.2023 välisenä aikana. Kilpailuissa noudatetaan kahvakuulaurheilun kilpailutoiminnan sääntöjä. Tarkemmat tiedot säännöistä sekä kilpailun järjestämisestä löytyvät oheisista linkeistä.
Kahvakuulaurheilun säännöt 2022
Kisajärjestäjän opas

Suomen painonnostoliiton (SPNL) osuudet kilpailumaksuista ovat olleet vuonna 2021 SM-kilpailujen osalta 5 € per osallistuja per laji. Vuoden 2023 osuuksia ei ole vielä julkaistu.

 

Lisäksi haetaan järjestäjää Lahdessa 3.-6.8.2023 pidettävälle SM-viikolle. Kahvakuulaurheilujaosto suosittelee mastersien SM-kilpailuiden järjestämistä SM-viikolla. Hakemuksessa on ilmaistava, mitä lajeja kilpailuissa ollaan halukkaita järjestämään. Kilpailumuodoista, jotka eivät kuulu nykyisten kilpailusääntöjen piiriin, voidaan neuvotella jaoston ja järjestävän seuran välillä hakuprosessin päätyttyä.
SM-viikon osallistumismaksu pyritään kustantamaan painonnostoliiton budjetista.

 

Hakemukset lähetetään kahvakuulaurheilujaostolle sähköpostitse 31.8.2022 mennessä  osoitteeseen kahvakuulavaliokunta@gmail.com​ otsikolla ”Kilpailuhakemus 2023”​. Yhdellä hakemuksella voi hakea molempia kilpailuja.

 

Hakemuksen tulee sisältää selvitys ainakin seuraavista aiheista:
·         Haettava kilpailu tai kilpailut
·         Hakevan seuran nimi ja lyhyt kuvaus seurasta
·         Aikaisemmat seuran järjestämät kahvakuulaurheilukilpailut
·         Tarkka kilpailupäivämäärä / -päivämäärät
·         Kilpailupaikka (sijainti, yleisöystävällisyys, majoitusmahdollisuudet, yms.)
·         Seuran yhteyshenkilö ja puhelinnumero sekä sähköposti
·         Lisäksi hakemuksessa voi kertoa, miksi juuri kyseinen seura olisi sopiva järjestäjä kilpailuille.

 


Oikeudet muutoksiin pidätetään.